skip to Main Content

Viskas įskaičiuota – tik ar esate tam pasiruošę?

Lūkesčiai

Kai nusprendžiame kažką turėti, kažkur visatoje neonine šviesa iškart užsidega užrašas „viskas įskaičiuota!“ ir tai nebūtinai reiškia, kad laimėjome atostogas baltutėliame viešbutyje prie pat ošiančio vandenyno. „Viskas įskaičiuota“ tai puokštė sąlygų, ypatybių ir pasekmių, kurias gauname kartu su geidžiamu objektu. Tarsi koks lagaminas, kurį mums šast ir įteikia, vos ką nors pasirenkame. Norisi pagyventi užsienyje? Prašom! Tik nepamirškite, į šį romantiškai avantiūrinį sprendimą gali būti „įskaičiuoti“ tokie dalykai kaip: vienatvė, ilgesys, pinigų trūkumas, ašarojimas vakarais į pagalvę, šaltas nedidelis kambarys, nes kitokiam nepakanka pinigų ir pan.. Įsimylėjote keistuolį menininką ir norite tapti jo mūza? Žinoma, kad galima. Ir jūsų „viskas įskaičiuota“ taip pat jau čia: pasiruoškite laikyti visus keturis namų kampus, nesinervinkite, kai buities darbai užguls tik jūsų pečius, o vietoj plintusų ir išsvajotos indaplovės gausite pasiūlymą iškeliauti pusmečiui į Indiją. Už jūsų pinigus. Tiesiog, į šio įdomaus vyro „turėjimą“ visa tai yra įskaičiuota.

Vienintelė sąlyga, leidžianti bet kokį uždavinį įmanoma išspręsti teisingai – kai žinome tam tikras vertes, būtinus duomenis ir, žinoma, tinkamai perskaitome sąlygą. „Įdėmiai! Pažiūrėk į sąlygą dar kartą!“- sako mums mokytojai dar pradinėje, bet ir mokyklos suole, ir vėliau, gyvenime, mes linkę pulti stačia galva ir spręsti gyvenimo pametėtus uždavinius greitai ir impulsyviai. Dažniausiai – klausydami savo jausmų arba tiesiog sakydami „man taip norisi“. Ir gerai, kad norisi. Patirtys, kad ir kokios jos būtų, ne tik augina mus kaip asmenybes, bet ir suteikia gyvenimui spalvų. Tik nepamirškite – ir čia „viskas įskaičiuota“. Į laimę turėti vaikų įskaičiuotos bemiegės naktys, ligos, baimės ir nebūtinai patenkinti lūkesčiai. Bet tai juk nereiškia, kad išgyvendami visus tėviškus jausmus nebūsite laimingi. Į sėkmę įsimylėti įskaičiuoti ir saldūs pasimatymai, ir džiaugsmas būti kažkam ypatingu, ir tikimybė, kad jausmas išblės. Pasak „Ąžuolyno“ klinikos įkūrėjo, psichiatro psichoterapeuto Raimundo Aleknos, svarbu suprasti, kad gyvenimas visai neprivalo būti tik sėkmingas, rožinis ir pūkuotas. Yra visiškai normalu patirti diskomfortą, paliūdėti, verkti netekus ar supykti.

Visą pasaulį apraizgę socialiniai tinklai gerokai prisidėjo prie to, kad dažnai nematome, kas gi įskaičiuota į mūsų pasirinkimus. Vien tik gražiais ir „sėkmingais“ vaizdais konstruojama tikrovė nė iš tolo neprimena realybės, kuri, tiesą sakant, daugelio mūsų yra gana panaši. Kitaip tariant – visokia. Ir jei bent pusę savo būties laiko jaučiatės gerai – viskas tvarkoje, esate visiškai normalus Žemės gyventojas. Nes kaip žiema nesitęsia amžinai. Kaip pilnatį keičia jaunatis. Taip ir laimė (ką bevadintumėte šiuo žodžiu) ar nelaimė nė vienam mūsų nesitęsia amžinai. Diskomfortas yra neatsiejama mūsų gyvenimo dalis, nuo kurios psichologai pataria ne bėgti, o išmokti su ja išbūti. Kitaip rizikuojame nepastebimai tapti savotiškais malonumų maniakais. Priklausomybė nuo malonumų pasireiškia tuo, kad žmogus nuolat ieško malonumą teikiančių dirgiklių: pradeda be saiko valgyti gardų maistą, ieško vis naujų pažinčių ar sekso arba nesugeba išlaikyti balanso tarp veiklos ir pramogų, nes pastarosios tampa tiesiog būtinos, nes neva teikia laimės jausmą. Na ir kas, sakysite jūs? Bėda ta, kad ilgainiui smegenys pripranta prie šių dirgiklių ir net geriausios pramogos ar skaniausias maistas užuot teikę džiaugsmą, ima kelti nerimą.

Paslaptis yra paprasta – „jaustis gerai“ nėra nei tikslas, nei dovana. Jaustis gerai kiekvienas galime ten, kur esame dabar, jei tik naujai susidėliosime prioritetus. Jei įsivaizduotume savo gyvenimą kaip dėlionę, tai sumaišę detales nematysime jokio vaizdo, betvarkė erzins, o įžvelgti, kas pavaizduota, atrodys neįmanoma. Tačiau dėliones detales surūšiavę pagal spalvas, gan nesunkiai sudėliosime ir visą paveikslėlį. Todėl gerai pagalvokime, kas mums yra svarbiausia. Kokias vertybes puoselėjame ir koks yra tikslas. Priimkime diskomfortą ar savo poreikius, kurių dabar negalime patenkinti, kaip prierašą „viskas įskaičiuota“ prie kelialapio į tokį rytojų, koks jis bus.

P.S. Mažesni lūkesčiai nereiškia, kad turite mažiau svajoti ar siekti. Atvirkščiai. Priimdami malonius ir mažiau malonius savo jausmus kaip natūralią gyvenimo tėkmę, ir išmokę būti su savimi greičiausiai maloniai nustebsite – netyčia nutinka daugybė gerų dalykų. Juk „viskas įskaičiuota“…

Back To Top