skip to Main Content

8 populiariausi mitai apie psichoterapiją

8 populiariausi mitai apie psichoterapiją
Designed by Freepik

8 populiariausi mitai apie psichoterapiją

 

Ar tiesa kad, psichoterapija yra veiksmingesnė už vaistus? Kokią psichoterapiją rinktis ir ar tiesa, kad daugelis būsimųjų psichoterapeutų į šią sritį ateina vedini noro išspręsti savo pačių psichologines problemas? Ar psichoterapeutai gali padėti susigrąžinti išėjusį sutuoktinį arba išgydyti nuo nelaimingos meilės?  Mitai ir lūkesčiai valdo pasaulį, o kartu – trukdo mums laiku kreiptis pagalbos į specialistą ir gyventi kokybišką gyvenimą. Populiariausius mitus apie psichoterapiją komentuoja Vilniaus „Ąžuolyno” klinikos įkūrėjas, psichiatras psichoterapeutas Raimundas Alekna.

 

Mitas Nr 1. Psichoterapeutas pasakys man, ką ir kaip daryti

Taip galvoja dažnas klientas ir nusivilia, kai išgirsta, kad specialistas tikrai nenurodys, kuris sprendimas geresnis ar kokį kelią rinktis. Juk kiekvienas esame geriausias savo gyvenimo ekspertas! O kam man tada pas jus eiti, sakysite? Psichoterapeutas yra tam, kad padėtų jums išgirsti save ir savo norus, jis turi medicininių ir mokslinių žinių, kurios padeda susiorientuoti esamoje gyvenimo situacijoje ir rasti tinkamiausius sau atsakymus. Kartais psichoterapijos metu kyla daug naujų klausimų, kurių sprendimas gali daryti didelę įtaką gyvenimo kokybei. Vienas svarbiausių psichoterapeuto tikslų – padėti žmogui įgyti daugiau pasitikėjimo, įgalinti jį keisti tai, kas trukdo jaustis laimingam, priimti sprendimus ir veikti. Įsivaizduokite jausmą, kai problema išspręsta ir jūs žinote, kad tai įvyko dėl jūsų paties pasirinkimo ir veiksmų, o ne dėl to, kad kažkas liepė.

 

Mitas Nr 2. Psichoterapeutas dėl visų problemų kaltins tėvus ar vaikystės patirtis

Praeities patirčių tyrinėjimas yra įprastas terapijoje, nes praeitis daro įtaką tam, kokie esame šiandien, kaip reaguojame į žmones ar įvykius, kas sukelia neigiamus jausmus ir t.t.. Kitaip tariant, kad suprastų, kodėl dabartyje kyla problemų, psichoterapeutas gali pasidomėti ir jūsų vaikystės patirtimis. Tai taip pat padeda suprasti jūsų įveikos strategijas ir elgesio modelius, tačiau jokių kaltinimų nebus, o kartais gydytojas sutelks dėmesį tik į dabartį – pavyzdžiui, jei išgyvenate krizę.

 

Mitas Nr 3. Psichoterapija – gydymas silpniesiems. Aš galiu susitvarkyti pats.

Joks psichoterapeutas neišspręs kito žmogaus problemų, tačiau jis žino, ką ir kaip daryti, kaip nukreipti žmogų, kokias mokslines ir medicinines praktikas naudoti, į ką atkreipti dėmesį, kad „susitvarkytumėte” greičiau ir efektyviau. Panašiai kaip su gidu eidami į miško ekskursiją išvengsime įklimpimo pelkėje ir judėsime kryptingiau, nei vaikštinėdami vieni patys nežinomoje tankmėje.

 

Mitas Nr 4. Psichoterapeutas mane pasmerks arba galvos, kad esu pats kaltas

 Jei iš tiesų sutiksite tokį psichoterapeutą – bėkite neatsigręždami, bet iš tiesų, labai abejoju, kad kuris nors profesionalas taip galėtų pasielgti. Juk negalvojate, kad chirurgas jus pasmerks dėl pūliuojančio apendicito ar kaltins susilaužius ranką. Psichoterapeutas taip pat yra gydytojas, dažnai jis gydo sielą, o kad ji galėtų sveikti, svarbiausia yra saugus, neteisiantis, visa priimantis santykis. Nepamirškite, kad psichoterapeutas taip pat žmogus, jis turi savo patirčių ir nuoširdžiai bando išgirsti, suprasti, išjausti jūsiškes, kad galėtų padėti.

 

Mitas Nr 5. Jau po vieno psichoterapijos seanso problema išsispręs

Būtų labai gerai, kad metų metus brendusią problemą būtų galima išspręsti per valandą. Bet žmogus  nėra užsikimšusi kriauklė, o psichoterapeutas – ne santechnikas. Eidami į psichoterapiją turite būti pasiruošę aktyviai dalyvauti ir duoti sau pakankamai laiko rasti problemų „šaknį”, susivokti  ir, psichoterapeutui padedant, rasti būdą, kaip viską išspręsti. Šis procesas užtrunka ir iš pradžių gali būti gana sunkus ir skausmingas. Jausmų sužadinimas yra terapinio proceso dalis. Juk žinote posakį, kad tamsiausia valanda yra prieš aušrą ir kartais gali atrodyti, kad viskas pablogėja, kol… nepagerėja. Nesijaudinkite, patyrę terapeutai yra apmokyti, kaip per audrą nuvesti žmogų į ramybę.

 

Mitas Nr 6. Psichoterapeutai klientus būtinai guldo ant kušetės

 Matėte daugybę filmų, kai problemų užvaldytas žmogus guli kušetėje, o už jo susirūpinusiu veidu sėdi psichoterapeutas, tiesa? Tačiau realybėje psichoterapija gali vykti ir sėdint patogiame krėsle, ir vaikštant mišku, ir nuotoliniu ryšiu per kompiuterį arba grupėje. Egzistuoja daugybė psichoterapijos krypčių ir būdų – kai ką galite rinktis pats (pavyzdžiui, eiti į asmeninę psichoterapiją ar į grupinę), kartais metodiką siūlo pats psichoterapeutas. Apie įvairias psichoterapijos kryptis galite iš anksto pasiskaityti internete ir pajausti, kas jums tinka labiausiai.

 

Mitas Nr 7. Psichoterapeutai reikalingi tik tiems, kam sutriko psichika

Labai senovinis požiūris, galbūt likęs dar nuo sovietmečio, kai psichiatrinės ligoninės ir jų personalas būdavo apipinti gandais ir baime – pagaus, uždarys, prileis vaistų, visam gyvenimui bus įrašas medicininėje kortelėje… Iš ten pat mus – lyg blogas kvapas – dar vis persekioja „gėda” patirti psichikos ar emocinių iššūkių, kuriems veiksmingai spręsti būtina gydytojo psichiatro pagalba. Tuo tarpu daugelyje senųjų Vakarų valstybių ar Skandinavijoje jau seniai yra normalu, kad kartais visi – net visiškai sveiki žmonės gali patirti emocinių ar psichologinių sunkumų. Pokalbis su psichoterapeutu gali padėti greičiau įveikti kilusius iššūkius – pavyzdžiui, kiek lengviau išgyventi skyrybas ar kitą netektį, pagerinti santykius su aplinkiniais, padidinti efektyvumą darbe ar laiko planavime, atrasti džiugesnę kasdienybę, geriau suprasti savo norus ir elgesio motyvus.

 

Mitas Nr 8. Depresiją veiksmingai gydo tik vaistai, psichoterapija – laiko švaistymas

 Tai visiška netiesa – moksliškai įrodyta, kad psichoterapija daugeliu atveju yra kiek lėtesnis, bet ženkliai efektyvesnis depresijos ir kitų sutrikimų gydymas, nei vaistai. Psichoterapijoje dirbame su giliausiais sąmonės ir pasąmonės sluoksniais, todėl mąstymo ir elgesio modelį pakeitęs žmogus gali pilnai pasveikti. Tačiau nereikėtų bijoti ir vaistų – dažnai psichoterapiją lankančiam žmogui skiriami vaistai, kaip papildoma pagalba. Nereikėtų vengti gydytojo skirtų vaistų, galvojant, kad tapsite nuo jų priklausomi – daugelis šiuolaikinių preparatų tokio poveikio neturi, tačiau psichoterapija – vienas efektyviausių būdų ilgam įveikti emocinius ar psichologinius sunkumus.

 

Svarbiausia – nepamirškite, kad viskas yra jūsų rankose. Pati psichoterapija nepakeis jūsų gyvenimo, tačiau psichoterapeutui padedant, jį pakeisite jūs, nes gausite naujų žinių, veiksmingų instrumentų ir metodikų, kaip tai padaryti.

Autorė Saulė Gradaitė

Back To Top