skip to Main Content

Medikamentinis alkoholizmo gydymas

azuolynoklinika-straipsniai-4-min

Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Europoje alkoholio suvartojama daugiausia, o Lietuva lyderiauja pagal suvartojamą alkoholio kiekį tūkstančiui gyventojų. Besaikis alkoholio vartojimas skatina priklausomybės nuo alkoholio išsivystymą, sukelia neigiamas ilgalaikes pasekmes sveikatai, atsiranda daug socialinių problemų, ypač kenčia tokio žmogaus artimieji.

Priklausomybė nuo alkoholio – tai lėtinė liga, kuriai būdinga dažni atkryčiai, progresuojantis ligos blogėjimas, greta besivystantys psichikos ir neurologiniai sutrikimai bei somatinės komplikacijos, tokios kaip kepenų cirozė, širdies ir kraujagyslių ligos, vėžys.

Šiai ligai būdinga:

  • padidėjusi alkoholio tolerancija;
  • abstinencijos sindromas po alkoholio vartojimo nutraukimo;
  • potraukis vartoti alkoholį;
  • didėjantis suvartojamo alkoholio kiekis per tam tikrą laiką;
  • bevaisės pastangos mažinti vartojimą;
  • dėl vartojimo atsiradę sunkumai asmeniniame gyvenime ir darbe;
  • daugybės laiko skyrimas alkoholio gavimui, vartojimui ir atsigavimui po alkoholio pavartojimo;
  • besitęsiantis alkoholio vartojimas nepaisant žalingų pasekmių.

Po alkoholio vartojimo nutraukimo sergantiesiems priklausomybe išryškėjanti abstinencija gali pasireikšti lengvais ar vidutinio sunkumo psichologiniais simptomais (nervingumas, vidinis drebulys, nerimas, dirglumas ar lengva sujaudinimo būsena, nuotaikos svyravimai, depresija, nuovargis, sunkumas aiškiai mąstyti, nemalonaus turinio sapnai) bei fiziniais simptomais (galvos skausmas, prakaitavimas, pykinimas ir vėmimas, apetito praradimas, nemiga, blyškumas, dažnas širdies plakimas, vyzdžių išsiplėtimas, prakaitavimas, rankų drebėjimas). Svarbu žinoti, kad gali išsivystyti ir sunkios būsenos, tokios kaip psichomotorinis sujaudinimas, karščiavimas, traukuliai, širdies ritmo sutrikimai, delyras. Ypač tokių būsenų tikimybė didėja, jei asmuo turi gretutinių sveikatos sutrikimų, alkoholio vartota gausiai, buvo ilgas alkoholio vartojimo periodas. Abstinencija po alkoholio nutraukimo dažniausiai prasideda po 5–10 valandų, išnyksta praėjus 5–7 paroms.

Delyras (baltoji karštinė) – būsena, išsivystanti esant sunkiems abstinencijos simptomams ir dažnai susijusi su somatinėmis ligomis. Tai gyvybei grėsminga būklė, mirtingumas siekia 5% atvejų. Klasikinė simptomų triada – sąmonės sutrikimas, ryškios haliucinacijos, stiprus tremoras. Taip pat gali pasireikšti paranoidiniai kliedesiai, sujaudinimas, miego sutrikimai, autonominės nervų sistemos hiperaktyvumas (dažnas širdies plakimas, kraujospūdžio padidėjimas, prakaitavimas, karščiavimas). Simptomai paprastai pasiekia piką praėjus 72–96 valandoms po alkoholio vartojimo nutraukimo.

Lėtinės alkoholizmo pasekmės – kepenų pažeidimai, cirozė, prieširdžių virpėjimas, kardiomiopatija, burnos, gerklų bei virškinamojo trakto vėžys, neuropatija, kasos uždegimas, mažakraujystė, taip pat nerimas ir depresija. Alkoholizmas taip pat susijęs su traumomis, nelaimingais atsitikimais, išaugusia savižudybės rizika.

Nepaisant to, kad vis labiau kalbama apie psichoterapijos naudą gydant alkoholizmą, medikamentinis gydymas iki šiol dar vis užima svarbią vietą gydant alkoholizmą. Labai dažnai po ilgalaikio alkoholio vartojimo nutraukimo yra reikalingas detoksikacinis gydymas. Tai padeda išvengti ligos komplikacijų, palengvina alkoholio nutraukimo simptomus. Detoksikacijos metu naudojami benzodiazepinai, kurie sumažina riziką traukulių ir delyro išsivystymui. Diagnozuojami ir gydomi esantys somatiniai sutrikimai (kepenų, virškinamojo trakto, širdies pažeidimai, padidėjęs kraujospūdis). Skiriant intravenines tirpalų infuzijas užtikrinamas vandens, elektrolitų balansas organizme. Taip pat skiriami B grupės ir kiti vitaminai, kurių paprastai trūksta sergant šia liga.

Disulfiramas daugelį metų buvo pagrindinis, nors ir prieštaringai vertinamas medikamentas alkoholizmo atkryčių prevencijai. Tai vaistas blokuojantis alkoholio metabolizmą organizme. Šio vaisto vartojimo metu išgėrus alkoholio išsivysto nepageidaujamos reakcijos, tokios kaip paraudimas, tvinkčiojantis galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, skausmas krūtinėje, širdies ritmo sutrikimai, miokardo infarktas, traukuliai, sąmonės sutrikimai. Tai kraštutinė gydymo priemonė žmonėms, kuriems yra būtina visiškai atsisakyti alkoholio dėl esamų fizinės ar psichinės sveikatos sutrikimų ir kuriems nepavyksta to padaryti kitais būdais.

Naltrexonas – opioidų antagonistas, priklausomybės nuo alkoholio gydymui. Tai medikamentas, nesukeliantis priklausomybės ir aversiškai nereaguojantis su alkoholiu. Veikimas paremtas specifinių endorfinų receptorių blokada, todėl alkoholio vartojimas nesuteikia malonumo.

Pastebėta, kad daugelis priklausomų nuo alkoholio asmenų turi gretutinių psichikos sutrikimų. Dažniausi priklausomybės „palydovai“ yra asmenybės sutrikimai, nerimo sutrikimai, afektiniai sutrikimai (depresija, bipolinis sutrikimas), todėl individualiais atvejais gali būti reikalingas ir šių psichikos ligų gydymas antidepresantais bei neuroleptikais.

Ar reikalingas gydymas medikamentais, sprendžia psichiatras. Gydytojas įvertina bendrą paciento sveikatos būseną, priklausomybės nuo alkoholio eigą, esamus gretutinius psichikos sutrikimus. Labai dažnai medikamentinis gydymas derinamas kartu su psichoterapija. Bet kokiu atveju gydymo sėkmę lemia paties žmogaus motyvacija, apsisprendimas, noras keisti savo gyvenimo būdą.

Parengė gydytoja psichiatrė Indrė Belekienė

Back To Top