Iš patogumo zonos į... laimę rizikuoti
Iš patogumo zonos į… laimę rizikuoti
Jei visuomet važiuosite į darbą tuo pačiu keliu, galite taip ir nesužinoti, koks gražus parkas yra vos už kelių sankryžų nuo jūsų įprasto maršruto. Jei niekada neisite į vakarėlius, labai tikėtina, kad nerasite naujų draugų ir neįsipaniosite į jokią istoriją, apie kurią kikendami kada nors galėtumėte papasakoti anūkams. Jei svajosite apie tai, kaip vieną dieną viskas pasikeis, bet viską darysite kaip visada, tikriausiai viskas ir liks kaip buvę. Didžiausias pokyčių priešas – vadinamoji patogumo zona, t. y. ta realybė, prie kurios esame įpratę. Pabodęs, neperspektyvus darbas, drungni santykiai šeimoje, blankus laisvalaikis – net kai visa tai yra labai atsibodę, pakeisti įprastą gyvenimo ritmą dažniausia vis tiek būna sunku.
Praplėskime vidines erdves
Lietuvoje vienu metu buvo populiarus juokelis, neva ant autobuso parašyta: „Vežame į ryšio zoną.“ Tiesą sakant, būtų daug geriau, jei atsirastų autobusų, kurių maršrutas būtų toks: „Vežame iš patogumo zonos taip toli, kaip jums reikia.“ Kam jie reikalingi? Kad gyventume matydami visas spalvas, kad pasinaudotume visomis galimybėmis ir neužsidarytume narve.
Pasakojama apie zoologijos sode gyvenusią mešką. Dėl lėšų stygiaus gyvūnas buvo apgyvendintas nedideliame narve. Meška paeidavo keturis žingsnius į priekį, po to apsisukdavo ir vėl nutapnodavo keturis žingsnius… Vėliau žvėriui buvo įrengtas didelis voljeras su baseinu, guoliu ir erdve pasivaikščioti, bet, kai mešką ten įleido, ji vis tiek paeidavo keturis žingsnius, o po to apsisukdavo…
Taip jau yra, kad kiekvienas turime vidines ribas – savotišką erdvę, kurioje jaučiamės saugūs. Šioje erdvėje viskas pažįstama, šabloniška, nuspėjama, be jokių gąsdinančių ar jaudinančių netikėtumų. Ir kai tik kas nors pasiūlo pereiti „į didesnį voljerą“, vidinis balsas ima įnirtingai atkalbinėti: „Nagi, kam tau tai! Dar neaišku, ar tikrai bus geriau. Žiū, dar prarasi ir tai, ką turi dabar. Kas gi mūsų metuose viską pradeda nuo pradžių…“
Taigi minėtasis autobusas neatvažiuoja, liekame savo patogumo zonoje ir toliau įsikibę laikomės nenusisekusių santykių, nepatinkančio darbo ar tam tikros minčių eigos.
Būtina išlaikyti pusiausvyrą
O kas, sakysite, bloga jaustis saugiai ir patogiai? Nieko bloga, išskyrus tik, kad tada netobulėjame ir neatrandame daugybės naujų dalykų, kurie galbūt gyvenimą pakreiptų labai įdomia linkme. Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro vadovas ir Ąžuolyno klinikos direktorius psichiatras Raimundas Alekna teigia: „Kad asmenybė formuotųsi ir augtų, būtina palikti vadinamąją patogumo zoną. Gyvenimo pokyčius visada lydi mažesnis ar didesnis stresas. Tačiau jo nederėtų baimintis, nes bet kuriam sveikam žmogui toks stresas nesunkiai įveikiamas. Tačiau jei visi gyvenimo pasikeitimai atrodo kaip sunkiai išsprendžiamos problemos, gali būti, kad žmogus turi psichologinių sunkumų. Tokius žmones užsitęsusi stresinė būsena gali išvarginti ar net susargdinti. Todėl išeinant už savo patogumo ar rutinos ribų nebūtina visko griauti. Tarp patogumo ir neišvengiamų pokyčių turi būti išlaikyta pusiausvyra.“
Kas gi yra už patogumo ribų? Ten – galimybės ir rizika. Kad pajudėtume į priekį, turime suprasti: gyvename darniai ar jau užstrigome patogumo narvelyje. Jei noriai imatės naujų dalykų, lengvai susipažįstate su naujais žmonėmis, keičiate darbą – viskas gerai. Bet jei vien pagalvojus, kad reikėtų keisti butą, ieškoti įdomesnio darbo, išsiskirti su partneriu, kuris jūsų jau senokai nepaiso, apima didelė baimė – veikiausiai esate kiek užstrigę savo patogumo zonoje.
Darau tai, ko bijau
„Kai ko nors bijau, dažniausiai reiškia, kad turiu tai padaryti“, – yra sakiusi dainininkė Madonna. Tai tiesiausias kelias praplėsti savo patogumo ribas. Kitaip tariant, reikia pasitreniruoti daryti tai, kas dabar kelia baimę ir nerimą.
Keli būdai išplėsti savo galimybių ribas
• Pakeiskite smulkmenas. Važiuokite ar eikite į darbą vis kitu keliu. Pietums pasigaminkite visiškai naujų patiekalų. Ištyrinėkite, kokių funkcijų turi jūsų išmanusis telefonas, ir išmokite jomis naudotis. Apsipirkite kitoje parduotuvėje. Nueikite į naują restoraną – nieko tokio, kad viešnagei jame prireiks vakarinės suknelės.
• Baikite atsikalbinėti, įgyvendinkite. Visi turime tokių užsiėmimų, į kuriuos neva eitume, bet… negalime. Nebeieškokite pasiteisinimų – raskite norimą sporto klubą ir pradėkite jį lankyti. Užsirašykite į šokių treniruotes, net jei neturite partnerio.
• Pramokite to, ko seniai norėjote. Sukti sušius. Dainuoti sutartines. Megzti kojines. Kalbėti norvegiškai. Važinėti riedučiais.
• Susipažinkite su naujais žmonėmis. Tai nereiškia, kad reikia ieškoti antrosios pusės, bet naujasis pažįstamas turi būti anksčiau nematytas.
• Išvykite į nesuplanuotą kelionę. Nieko neplanuokite iš anksto – nuspręsite iš karto, bekeliaudami. Įsitikinsite, kad ryškiausi įspūdžiai ir nuotykiai patiriami tuomet, kai keliaujama be išankstinio plano.
Kam visa tai? Patikėkite, sykį supratę, kad galite įgyvendinti savo norus, pamatę, kad iš pradžių šiek tiek neraminę pokyčiai suteikia daug naujų ir gerų dalykų, turėsite pačią geriausią priežastį keistis ir keisti. Tuomet pasijusite laimingesni.
Parengė: Saulė Gradaitė