skip to Main Content

Tobulos atostogos: drauge ar atskirai?

azuolynoklinika-straipsniai-7-min

Jis nori kopti į kalną ir išmėginti naktinį safarį. Ji svajoja apie minkštutį smėlį po kojomis, šokius iki paryčių ir ilgus pusryčius lovoje. Jie abu netrukus atostogaus. Vaikams dar nesakė, delsia, nes žino, kad vienas mieliausiai atsidurtų pramogų ir atrakcionų parke, o kitas apskritai nenori niekur važiuoti, nes svetur nebus draugų. Sakote, atostogos – nuostabu? Žinoma, tačiau ne visuomet paprasta. Juk jei šeima atostogauja atskirai, neretai sulaukia klausimo: „Ar jūsų santykius ištiko krizė?“

Lemia net tradicijos

Gyvenimas nėra vien baltas ar juodas. Jame, kaip žinome, net ne penkiasdešimt, o šimtai pilkų atspalvių, vadinasi, nė vienas teiginys, neva atostogauti reikia tik drauge arba tik atskirai, negali būti teisingas. Statistika rodo, kad tai, ar šeimos atostogauja drauge, lemia net šalies tradicijos. Tarkim, Anglijoje maždaug kas antra pora poilsiauja drauge, tačiau dalis jų, kaip rodo apklausos, svajoja apie atostogas skyrium. Prancūzai dar laisvesni: bendras šeimos atostogas renkasi vos dvi poros iš šimto, o štai Amerikoje – atvirkščiai, daugelis porų nė neįsivaizduoja, kaip galėtų atostogauti atskirai. Tad, jei kada svarstėte apie poilsį skyrium, tikrai esate ne vieninteliai.

Išsiaiškinkite lūkesčius

Ką gi daryti? Pirmiausia, pasikalbėti, ko iš atostogų tikisi jūsų antroji pusė. Nekurkite iliuzijų, kad per atostogas visą laiką laikysitės už rankučių ar nuolat vaikštinėsite pakrante. Geriausia, ką galite padaryti, – išsiaiškinti, ką poilsiaudamas norėtų nuveikti (o gal nieko neveikti) atostogų partneris ir ko norėtumėte jūs.

Kodėl būtina apie tai pasikalbėti? Nes, lūkesčiams nesutapus, rizikuojate ne mėgautis laisve ir puikiu oru, bet aiškintis santykius ir net susipykti. Taip pat nesitikėkite, kad tą dešimt atostogų dienų greta bus kitoks žmogus – visi mūsų įpročiai važiuoja atostogauti kartu. Todėl nesvajokite apie tai, kas tiesiog nerealu, geriau pasvarstykite, kaip viską sudėlioti taip, kad visi būtų laimingi ir pailsėję. Ką tai reiškia? Kad geriau apžiūrėti vietines įžymybes vienai (ar vienam) ir grįžti pas gerai išsimiegojusį ar kalnų upe nusileidusį partnerį, nei susiraukusį ir piktą žmogų versti žavėtis tuo, kas patinka tik jums.

Atostogos stiprina santykius

Veikiausiai esate girdėję patarimą: jei pavargote vienas nuo kito, jei santykiuose įsitvyrojo įtampa, išvažiuokite drauge paatostogauti. Ar tikrai? Pasak Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro vadovo ir Ąžuolyno klinikos direktoriaus psichiatro Raimundo Aleknos, viskas priklauso nuo poros santykių brandos. Jeigu žmonės vienas kitu pasitiki, jeigu supranta, kad kiekvienas, be bendrų interesų, turi ir asmeninių, jeigu suvokia, kad kiekvienam žmogui reikia ir asmeninės erdvės bei laiko sau, tada jokių grėsmių nekyla. Atostogos atskirai dažniausiai gąsdina nebrandžius žmones, kurie jaučiasi labai priklausomi nuo kitų. Jie bijo prarasti antrąją pusę ne todėl, kad ji nepamainoma, o todėl kad tiesiog nepasitiki savimi, jog pajėgs susirasti kitą. Tokios poros dažniausiai gadina sau ir kitiems gyvenimą tiek kiekvieną dieną, tiek per atostogas.

Vis dėlto, R. Aleknos nuomone, bendras poilsis padeda stiprinti santykius. Šeimos atostogos, kurias lydi darna ir meilė, vaikams įsimena visam gyvenimui. Deja, vaikų atmintyje išlieka ir tokios atostogos, kai tėvai pykosi ir barėsi.

Pamėginkite suderinti poreikius

Kai kurios moterys bijo išleisti vyrą atostogauti vieną, neva poilsiaudamas jis būtinai ras progą susipažinti su kokia nors gražuole. Bet pripažinkite, atostogos turėtų būti skirtos ne šnipinėti ar saugoti antrąją pusę. Be to, neištikimybei atostogos visai nebūtinos: jei žmogus norės, tikrai ras kaip nuklysti į šalį ir įprastomis dienomis. Pasak R. Aleknos, neištikimybės priežasčių reikia ieškoti ne atostogose drauge ar skyrium, bet savo elgesyje.

Tad kaip atostogauti? Jei galite – visi drauge. Prieš tai aptarkite, ką per atostogas kiekvienas šeimos narys norėtų nuveikti, ir pamėginkite visus poreikius suderinti. Nebijokite dalį dienos praleisti atskirai, nes atostogos – tai laikas, kai reikia veikti tai, ką mėgsti, ir netrukdyti to daryti kitiems.

Parengė: Saulė Gradaitė

Back To Top