skip to Main Content

PANIKOS PRIEPUOLIAI ( ATAKOS )

Panikos priepuoliai - atakos

Panikos priepuoliai arba panikos atakos yra intensyvūs ir staigūs baimės ar nerimo protrūkiai, kurie gali atsirasti neprognozuojamai ir be akivaizdžios priežasties. Panikos priepuolis gali trukti nuo kelių iki keliolikos minučių. Jo metu asmuo patiria intensyvią baimę bei fizinį diskomfortą. Kartais priepuoliai gali pasireikšti net kelis kartus per dieną. O kartais tik kartą per visą gyvenimą.

Panikos atakų priežastys

Panikos atakų atsiradimo priežastys nėra aiškios ir kiekvienam asmeniui jos gali atsirasti dėl individualių priežasčių. Dažniausiai tai yra netinkamo gyvenimo būdo pasekmė. Nuolatinis stresas, alkoholio vartojimas, rūkymas, azartiniai žaidimai, piktnaudžiavimas vaistais, tokiais kaip benzodiazepinai (Xanax, Leoxotanil), dideli kiekiai kofeino, netinkama mityba, nepakankamas dėmesys poilsiui, naktinis darbas, didelės gyvenimo permainos, artimojo netektis bei kiti asmeniniai gyvenimo įvykiai yra vieni iš šio nerimo sutrikimo priežasčių.

Simptomai

Panikos atakos simptomai gali būti skirtingi, tačiau dažniausiai pasitaikantys yra šie:

  • Ypatingai didelė mirties baimė
  • Prakaitavimas
  • Didelis pulsas, širdies plakimas
  • Jausmas, jog tuoj nualpsite
  • Kvėpavimo pokyčiai, gilus kvėpavimas, oro trūkumas
  • Krūtinės skausmas
  • Noras pabėgti iš patalpos ar situacijos, kurioje esate
  • Sumišimas
  • Silpnumas bei galvos svaigimas

Šie simptomai gali atrodyti panašūs į širdies priepuolį, todėl žmonės dažnai kreipiasi į greitosios medicinos pagalbos tarnybas.

Diagnozavimas ir gydymas

Dažnu atveju žmonės, kuriuos kankina panikos priepuoliai (atakos), pagalbos ieško pas kardiologus, atlieka įvairiausius biologinius tyrimus, darosi kardiogramas ir tik patikinti, jog kraujo tyrimai bei kita fizinė sveikata yra gera, kreipiasi į psichiatrus ar psichoterapeutus.

Panikos priepuolių gydymas yra kompleksinis ir dažniausiai apima psichoterapiją, vaistus arba jų derinį. Trumpalaikiam panikos atakų simptomų šalinimui skiriami benzodiazepinai, o ilgalaikiam antidepresantai bei psichoterapija.

Čia turime paminėti, kad trumpalaikis gydymas nėra problemos sprendimo būdas, nes benzodiazepinai sukelia priklausomybę ir vėliau panikos priepuoliai gali būti tik dar stipresni, todėl jie turėtų būti vartojami tik pagal griežtas gydytojo psichiatro rekomendacijas.

Psichoterapija yra patikimiausia panikos atakų gydymo forma, nes ji yra ilgalaikė. Psichoterapijos metu žmogus pradeda geriau pažinti save, išmoksta atpažinti ir keisti neigiamus mąstymo modelius, kurie prisideda prie panikos atakų.

Pagalba sau valdant panikos atakas

Be profesionalaus gydymo, yra keletas būdų kaip padėti pačiam sau. Pirmiausiai pagalvokite, ar jūsų darbo ir miego režimas yra subalansuotas, atsisakykite alkoholio, nes tai vienas iš pagrindinių panikos atakos sukėlėjų, jeigu mėgstate kavą, pasistenkite gerti jos mažiau, pradėkite sportuoti. Sportas neturėtų būti labai intensyvus, užtenka paprasčiausiai reguliarių pasivaikščiojimų ar lengvos mankštos, kuri nekeltų streso organizmui. Venkite situacijų, kurios sukelia panikos priepuolius.

Panikos priepuoliai yra rimtas iššūkis ne tik tiems, kurie jas patiria, bet ir artimiesiems. Nors jos atrodo bauginančios ir neprognozuojamos, yra daug būdų jas gydyti ir valdyti. Svarbiausia ieškoti profesionalios pagalbos, atvirai bendrauti su gydytojais bei terapeutais bei nesivaržyti ieškoti paramos. Su tinkamu gydymu ir palaikymu, jūs galite atsikratyti šių priepuolių visiems laikams.

Back To Top