skip to Main Content

„Ąžuolyno klinikos“ įkūrėjas Raimundas Alekna: „Visuomet dirbame išvien su paciento šeima“

Raimundas Alekna

Rūpintis savo sveikata dabar yra tiek pat madinga, kiek klausytis vadinamųjų tinklalaidžių, skaičiuoti per dieną nueitus žingsnius ir investuoti į švaresnę planetos ateitį. Ir labai gerai, kad į madą ateina geri įpročiai! Keliolika metų pagyvenę pašėlusios konkurencijos, socialinių tinklų, globalizacijos, nesibaigiančių iššūkių ir šūkių režimu netrukome pajusti, kad be atvangos spaudžiamas „greičio pedalas“ dažniau sukelia psichologinių (ar net psichinių) problemų, nei padeda laimėti gražesnį rytojų. Tad tikrai dažniau ieškome būdų, kaip padėti sau, pažinti save kaip asmenybę ar išsivaduoti iš gyventi trukdančių priklausomybių. Apie tai kalbamės su „Ąžuolyno klinikos“ įkūrėju, psichiatru-psichoterapeutu Raimundu Alekna.

Jei anksčiau daugelis nė nežinojo, kas tas psichoterapeutas, dabar vis daugiau žmonių neslepia, kad lankosi pas šiuos specialistus, kaip manote, ką reiškia ši tendencija?

Psichoterapija populiarėja visame pasaulyje. Nors kartais dar girdime diskusijų, ar tai yra gydymo metodas, ar tik būdas geriau save pažinti, nenuginčijamas faktas yra tas, kad psichiatrijoje nėra efektyvių vaistų, kurie išgydytų pacientą. Dažniausiai medikamentai malšina simptomus, o tikrosios sutrikimų priežastys lieka nepaliestos. Būtent psichoterapija daugeliu atvejų gali padėti pasveikti, o kad gydymas būtų efektyvus, šį metodą deriname su vaistais.

Didėjantis pacientų srautas susijęs ir su pasikeitusiu gyvenimo tempu, iššūkiais, konkurencija, susvetimėjimu. Dažnas skundžiasi dėl prastos nuotaikos, vienišumo ir nerimo. Kartais šie simptomai užsitęsia, tampa labai ryškūs ir daro neigiamą įtaką svarbiausioms gyvenimo sritims – asmeniniams santykiams, darbui, sveikatai, buičiai ir t. t.

„Ąžuolyno klinika“ siūlo platų paslaugų spektrą – papasakokite, kokios paslaugos aktualiausios lietuviams.

Lietuviams svarbus ne paslaugų pobūdis, o rezultatas. Anksčiau mūsų šalies gyventojai teikdavo pirmenybę medikamentiniam gydymo metodui manydami, kad tabletė gali išgydyti viską. Ilgainiui atsirado daugiau informacijos ir pasikeitė požiūris – dabar pacientai vis dažniau siekia kompleksinės pagalbos ir tai tikrai pasiteisina, gydymo rezultatai žymiai geresni.

Turite kliniką Norvegijoje „Klinikk Alekna“ – papasakokite, kokias gerąsias skandinavų praktikas perėmė ir naudoja „Ąžuolyno klinikos“ gydytojai.

Dirbdamas Norvegijoje daug sykių įsitikinau, kad mūsų šalies gydytojų kompetencija nė kiek nenusileidžia nuo tenykščių specialistų. Ir tenykščiams gydytojams, ir atvykstantiems labai naudingos valstybiniu lygiu organizuojamos konferencijos, kuriose išgirstame moderniausią požiūrį į psichikos ligų diagnozavimą ir gydymą. „Klinikk Alekna“ ir „Ąžuolyno klinikos“ specialistai dažnai dalyvauja šiose konferencijose, kad gydydami taikytų inovatyviausias žinias. Mano kvietimu Lietuvoje lankėsi ir pasaulyje gerai žinomas, vienas socialinės psichiatrijos pradininkų – profesorius Wolfgangas Rutzas, kuris dvi savaites praleido „Ąžuolyno klinikoje“, dalydamasis savo didžiule patirtimi.

Pakalbėkime apie atskiras sritis – pavyzdžiui, ar galite padėti šeimai, kurioje yra alkoholizmu sergantis, tačiau to nepripažįstantis žmogus?

Priklausomybės yra sisteminis sutrikimas, apimantis visus, kurie palaiko artimą ryšį su jomis turinčiu asmeniu. Dažnai susiduriame su žmonėmis, siekiančiais išgelbėti priklausomybėje skęstantį artimąjį, kuris paprasčiausiai nepripažįsta problemos. Taip įsitraukiama į nuolatinį žaidimą, kuriame priklausomybę turintis asmuo atlieka aukos, o artimieji – gelbėtojų ir persekiotojų vaidmenis. Dėl to pacientas nuolat išgyvena atkryčius, taip niekada ir nepasveiksta. Taigi efektyviausia pagalba būna tada, kai dirbame išvien su šeima ir pacientu.

O jeigu ligos priepuolis ištinka viduryje nakties – ar tokiu atveju galite padėti?

„Ąžuolyno klinikoje“ gydytojas psichiatras dirba visą parą, tad kvalifikuotą pagalbą teikiame visas dvidešimt keturias valandas per parą.

Remiantis klinikos patirtimi, kas efektyviausia gydant priklausomybes?

Pirmiausia gydome tuos sutrikimus, kurie gali kelti grėsmę priklausomo žmogaus gyvybei. Vėliau taikome pagalbą siekdami stabilizuoti paciento būseną ir tik po to tęsiame priežastinį gydymą. Tokiais atvejais veikiame kompleksiškai: taikome psichoterapiją, psichoedukaciją, kartais skiriame ir vaistus. Geriausi rezultatai pasiekiami tuomet, kai pacientas suvokia problemą ir yra motyvuotas keistis, siekia pagalbos pats.

Ką pasakoja jūsų pacientai, juk jie neretai būna aplankę ne vieną gydytoją ar gydymo įstaigą? Kokie jų įspūdžiai?

Mūsų klinikos pacientai dažnai prisipažįsta, kad čia gydytojai „kitaip“ į juos žiūri. Kaip į asmenybes, turinčias savo istoriją, požiūrį, interesus, lūkesčius bei svajones. Puoselėjame orias gydymosi sąlygas. Neretai pacientai nustemba, kad jie įtraukiami į gydymosi procesą, kartu derinami tikslai, sprendžiama dėl priemonių tikslams pasiekti. Kitaip negu kitur, kur vyrauja patriarchalinis medicininis požiūris, pacientai džiaugiasi lygiaverčiu gydytojo ir paciento santykiu.

Privačios klinikos vis dar siejamos su itin didelėmis paslaugų kainomis, kurios ne visiems yra prieinamos. Kas gali naudotis „Ąžuolyno klinikos“ paslaugomis?

„Ąžuolyno klinika“ turi sudariusi sutartį su ligonių kasa, todėl gydymo paslaugos yra visiškai dengiamos iš ligonių kasų biudžeto, jeigu pacientas yra draustas privalomuoju sveikatos draudimu.

Kokių profilaktinių priemonių galime imtis kiekvienas, kad neprireiktų psichologų ir psichiatrų paslaugų?

Labai svarbu sveikas gyvenimo būdas. Tinkamas darbo ir poilsio ritmas, sportas, žalingų įpročių neturėjimas bei savirealizacija tikrai gali padėti puikiai jaustis bei gyventi visavertį gyvenimą.

Back To Top