skip to Main Content

PSICHIATRAS, PSICHOTERAPEUTAS AR PSICHOLOGAS?

PSICHIATRAS, PSICHOTERAPEUTAS AR PSICHOLOGAS

PSICHIATRAS, PSICHOTERAPEUTAS AR PSICHOLOGAS

Kas yra PSICHIATRAS?

Tai medicinos studijas baigęs gydytojas, kuris po bendrojo medicinos kurso pasirinko Psichiatro specializaciją. Bendrasis medicinos kursas trunka 6 metus, o po jo seka dar 4 metai rezidentūros. Taigi tai yra gydytojas psichiatras, kuris išmano ne tik psichikos sveikatos sutrikimus, bet ir yra įgijęs kardiologijos, neurologijos bei daugelį kitų žinių.

Psichiatras diagnozuoja psichikos sutrikimus, skirtingai nei psichologas ar psichoterapeutas, jis gali išrašyti receptą, skiria gydymą vaistais. Taip pat gali išduoti nedarbingumo pažymėjimą.

Pagrindinės psichiatrijos pakraipos:

Vaikų ir paauglių

Suaugusiųjų

Geriatrijos (senyvo amžiaus žmonių)

Teismo

Prikausomybių

 

Kas yra PSICHOTERAPEUTAS?

Tai, dažniausiai, gydytojas, psichologas ar socialinis darbuotojas, kuris po aukštojo mokslo studijų pabaigė psichoterapijos mokymo programą. Psichoterapeutas negali skirti vaistų, jeigu jis nėra įgijęs gydytojo kvalifikacijos.

Psichoterapeutas gydo pokalbiu. Pas šį specialistą gali kreiptis ne tik psichologinių problemų turintys asmenys, bet ir žmonės, kurie nori geriau pažinti save. Įprastai, pas psichoterapeutą žmonės lankosi kartą per savaitę ir tokios konsultacijos gali tęstis nuo vieno karto iki kelių metų, kol bus pasiektas norimas rezultatas.

Pagrindinės psichoterapijos rūšys:

Psichodinaminė psichoterapija

Transakcinė analizė

Psichoanalitinė psichoterapija

Geštalto

Egzistencinė psichoterapija

Kognityvinė ir elgesio

EMDR terapija ir kitos

 

Kas yra PSICHOLOGAS

Tai psichologijos bakalauro arba magistro studijas baigęs specialistas. Psichologas nėra daktaras ir negali skirti medikamentinio gydymo.

Psichologas įvairių testų pagalba nustato psichikos funkcijų pokyčius, padeda rasti išeitis iš krizinių bei konfliktinių situacijų. Psichologijos bakalauro studijos trunka 3,5-4 metus. Dažniausiai psichologas dirba gydymo, švietimo, žiniasklaidos bei personalo atrankos įstaigose.

 

Įdomūs faktai

Psichoterapija. Psichoterapeutas. Psichiatras

Psichoterapija. Psichoterapeutas. Psichiatras

Psichiatrijos tėvu tituluojamas Philippe Pinel

Psichiatrijos terminas pirmą kartą pavartotas 1816 metais.

Pirmasis psichoterapeutas Lietuvoje buvo Alekseičikas Kirinovas, kuris 1967 metais įsteigė pirmąjį psichoterapijos kabinetą.

Lobotomija. Tai neurochirurginė operacija, kurios metu negrįžtamai pažeidžiamos smegenys. Procedūra taikyta XX amžiuje gydant šizofreniją bei depresiją. Ją išrado portugalas Antonio Egaz Moniz, kuris 1949 metais gavo Nobelio premiją.

1950 metais lobotomija uždrausta, nes kažkas suprato, kad tai prasilenkia su žmogiškumo principais. Už tai Nobelio premijos negavo niekas.

Pirmieji narkotikai- Betelio riešutai. Manoma, kad jais svaigintasi jau senovės civilizacijose. Taivane jie populiarūs iki šiol, nepaisant, kad net 90 procentų burnos vėžio atvejų sukelia būtent šis riešutas.

Pavojingiausias narkotikas – alkoholis. Per metus nuo jo miršta daugiau nei trys milijonai žmonių visame pasaulyje.

Kokainas iš pradžių buvo naudojamas kaip anestetikas, kuris labai palengvino operacijas. Labai greitai išplito kaip vaistas nuo visų ligų. Kai priklausomybių mastai tapo nevaldomi, 1914 metais JAV buvo uždraustas gaminimas bei platinimas.

Pirmieji antidepresantai sukurti 1950 metais.

Dažniausiai pasaulyje išrašomi antidepresantai: Fluoxetine, Citalopram, Sertraline, Paroxetine, Escitalopram

Dažniausios psichiatrinės diagnozės: Nerimo sutrikimai, Depresija, Demencija, Valgymo sutrikimai.

Brangiausias psichiatras – JAV. Čia 45 minučių konsultacija gali kainuoti 700 amerikos dolerių

Back To Top